SOĞUK ZİNCİR NEDİR?

Soğuk zincir; sıcaklığa hassas bir tıbbi ürünün hammadde aşamasından ambalajlı nihai ürüne dönüşüp kullanıcıya ulaşıncaya kadar geçen sürede ruhsat sahibinin öngördüğü onaylanmış sıcaklık aralıkları içerisinde kalmasını sağlayan, depolama, taşıma ve dağıtımında uygulanan özel saklama koşuludur. Ürünün üretiminden fiilen tüketildiği noktaya ulaşıncaya kadar geçen sürede sıcaklığının +2 C - +8 C değerleri arasında ve ruhsat sahibinin öngördüğü koşullarda depolama, muhafaza ve dağıtımı zorunludur.

Soğuk Zincir Tedarik Sisteminin önemi göz ardı edilemeyecek derecede büyüktür. 

SOĞUK ZİNCİR Depolama

Soğuk Hava Deposu

2-8 derecede muhafaza edilmesi zorunlu ürünler depomuza girer girmez soğuk hava depolarına alınır ve sevkiyat zamanına dek orada muhafaza edilir.

Sıcaklık ve nem takibi clogger cihazlarımız ile 24 saat boyunca aralıksız sıcaklık ve nem ölçümü yapılır ve bu değerler elektronik olarak kayıt altına alınır. Sıcaklık değerlerinin belirlenen sıcaklık değerlerinin dışına çıkması durumunda sesli alarm sistemi devreye girer, mail ve sms yolu ile uyarı mesajları iletilir. Ayrıca elektrik kesintilerine karşın 1 adet 40 kw jeneratörümüz bulunmaktadır.

 

 

SOĞUK ZİNCİR Sevkiyata Hazırlama

EPS/Strafor koli:

EPS/Strafor kutunun hammaddesi polisitilendir. EPS (Expanded Polistiren) sert Köpük petrolden elde edilen termoplastik bir yalıtım malzemesidir. EPS/strafor kutular ısı yalıtımı yapar, ısıya duyarlı ürünlerin sabit ve istenilen sıcaklık aralığında muhafaza edilerek korunmasını ve taşınmasını sağlar.

Isı ve çevre şartlarına karşı koruma etkinliğini arttırmak için oluklu mukavva taşıma sistemiyle desteklenir.

Buz aküsü:

  • Buz aküsü derin dondurucuda en az 48 saat dondurulur.
  • Taşınmak istenen ilaç strafor kolilere konur, buz aküleri ilaca temas etmeyecek şekilde özenle yerleştirilir.
  • Strafor kolilere yerleştirilen buz akülerinin kalınlığı ve adeti valisyon çalışmalarımıza göre belirlenir, sevkiyat bölgesi ve mevsim sıcaklıklarına göre değişkenlik gösterir.

Kuru buz:

Kuru buz donmuş karbondioksittir. Bir kuru buz bloğu -78.5 derece C yüzey sıcaklığına sahiptir. Kuru buz aynı zamanda çok iyi bir süblimasyon özelliğine sahiptir – eridiğinde sıvı fazı atlayarak doğrudan karbondioksit gazına dönüşür. Bu yüzden geride hiçbir tortu bırakmaz. Süper soğuk sıcaklık ve süblimasyon özelliği, kuru buzu soğutma için mükemmel kılar. Direk temastan kaçınılması gerekir.

Strafor kolilere yerleştirilen kuru buz miktarı valisyon çalışmalarımıza göre belirlenir, sevkiyat bölgesi ve mevsim sıcaklıklarına göre değişkenlik gösterir.

TOP Call Now Button